10 zasad dobrej inwestycji

Często moim klienci pytają mnie: jak inwestować? Jak wybierać sprawdzone rozwiązania? Nie jest to łatwa sprawa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy dostępnych jest mnóstwo produktów, a stopy procentowe kuszą zyskiem. Dlatego postarałam się zebrać dla Ciebie 10 zasad, którymi powinieneś się kierować, wybierając produkt inwestycyjny:

  1. Sprawdź instytucję, której powierzasz pieniądze – jest wiele instytucji, którym możesz powierzyć pieniądze. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy dany podmiot nie znajduje się na czarnej liście KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Taki rejestr możesz znaleźć tu: http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html
    Jeżeli firma, której ofertę rozważasz została umieszczona na tej liście, nie powierzaj jej pieniędzy!
  2. Dopytuj, jeśli nie rozumiesz – często zdarza się tak, że nie chcemy pokazać swojej niewiedzy bądź boimy się wyjść na osobę nieznającą tematu. Błąd! Pamiętaj, tu chodzi o Twoje ciężko zarobione pieniądze. Przy wybieraniu inwestycji kieruj się zasadą Warena Buffeta – inwestuj w to, co rozumiesz. Dlatego dopytaj o każde pojęcie w dokumentach, które budzi Twoją niepewność.
  3. Przeczytaj umowę – ok. jest dobrze, podoba Ci się produkt, jesteś zdecydowany – przychodzi do Ciebie szeroko uśmiechnięty doradca i wręcza Ci umowę, pokazując, gdzie należy podpisać, już łapiesz za długopis i… Bierzesz umowę i dokładnie sprawdzasz, czy wszystko się zgadza. Nieważne, jak szeroko uśmiecha się doradca, nieważne jak jest miły i uprzejmy. Zawsze sprawdź, czy umowa, którą podpisujesz zgadza się z przedstawioną wcześniej ofertą.
  4. Zwróć uwagę na koszty i możliwość wyjścia z inwestycji – na szczęście odchodzi się od pobierania surowych kar za wcześniejsze wyjście z produktów, niestety zdarzają się jeszcze jednak takie, w których wcześniejsza rezygnacja wiążę się ze stratą nawet połowy wpłaconego kapitału. Pamiętaj, życie pisze różne scenariusze – może się tak zdarzyć, że wcześniej będziesz potrzebować zainwestowanych pieniędzy. Dopytaj (doczytaj): jak wygląda wcześniejsze wyjście z inwestycji, czy wiąże się z jakimiś opłatami, jeżeli tak, to z jakimi.
  5. Nie śpiesz się – dobre okazje inwestycyjne nadal się trafiają. Zazwyczaj decyzje trzeba podjąć szybko. Jakkolwiek nie naciskałby na Ciebie doradca i nie twierdziłby, że jest to ostatni dzwonek i koniec,  nie zwalnia Cię to z prześledzenie inwestycji i przeczytania umowy. Poświęć na to wieczór i podejmij decyzję.
  6. Stosuj dywersyfikację – czyli rozproszenie. Stare przysłowie mówi, że nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku. Tak samo jest z inwestycjami. Podziel swój kapitał – nie tylko na kilka produktów, ale też na kilka instytucji. Niektórzy chcą zachować nadmierną ostrożność i mocno rozpraszają swoje inwestycje, co jest błędem. Nadmierna dywersyfikacja rodzi większe koszty. Większość produktów skonstruowana jest tak, że od mniejszych zainwestowanych kwot pobierane są wyższe opłaty obsługowe, dlatego do dywersyfikacji też trzeba podejść z głową.
  7. Małymi łyżkami i do celu – zdarza się tak, że bardzo podoba Ci się inwestycja – jednak masz pewne obawy. Co warto wtedy zrobić? Zainwestuj mała kwotę i sprawdź ją! Ne ma lepszej próby; jeżeli inwestycja się obroni – masz odpowiedź, że warta jest większego zaangażowania Twojego kapitału, jeżeli nie – zdobywasz kolejne doświadczenie.
  8. Działaj pomimo lęku – problem z początkowymi inwestorami jest taki, że ciężko im podjąć ostateczną decyzję. Z reklam, przyzwyczajeń swoich oraz rodziny znają tylko popularne lokaty i rachunki bankowe, nikt nigdy z ich rodziny ani znajomych nie inwestował. Boją się tego, czego nie znają. Jednak to inwestycje mogą uczynić nas wolnymi finansowo, dlatego działaj pomimo towarzyszącego Ci lęku. To normalne, z czasem minie J Zaufaj sobie i do dzieła!
  9. Znajdź swój powód – zadaj sobie pytanie, dlaczego to robisz? Co Ci przyświeca? Może chcesz być RENTIEREM, może chcesz podróżować i zwiedzać świat, a może po prostu chcesz żyć na odpowiednim poziomie. Każdy powód jest dobry, BYLEBY BYŁ TWÓJ! On będzie Cię motywował i zapalał do działania. Zadaj sobie pytanie: dlaczego inwestujesz? Po co? Czy chodzi tylko o pomnażanie kapitału? A może chcesz być wolny finansowo?
  10. Kontroluj i baw się dobrze – hmm, z tym często jest problem. Wiele razy spotkałam się z tym, że ktoś powierza swoje pieniądze doradcy (jakieś instytucji), po 5 latach budzi się i stwierdza, że gdzieś zniknęło 50% jego kapitału. Pamiętaj: to, na czym skupiasz uwagę – ROŚNIE, dlatego proś o zestawienia inwestycyjne swojego doradcy przynajmniej  co 3- 6 miesięcy. Doglądaj swoich inwestycji. MIEJ KONTROLĘ. I nie zapominaj, że to co robisz też ma Ci przynieść radość, więc rozszerzaj swój portfel i baw się dobrze.

 

POWODZENIA!

“Ilu znasz milionerów, którzy stali się bogaci poprzez inwestowanie na kontach oszczędnościowych? Nie mam nic więcej do dodania.” Robert G. Allen