W ostatni weekend byłam w domu rodzinnym. Kiedy mama krzątała się po kuchni, ja z zaciekawieniem przeglądałam prasę lokalną oraz gazety, które leżą zawsze w specjalnym miejscu na ławie. W tej stercie natknęłam się na egzemplarz Super Expressu. Mój tata kupuję tą gazetę raz w tygodniu dla programu telewizyjnego. Przeglądając ją, spostrzegłam artykuł o Ewie Chodakowskiej.

Z ciekawości zaczęłam czytać i aż mnie zmroziło. Artykuł napisany był w tak cyniczny sposób i z taką zazdrością, że nie mogłam uwierzyć w to, co czytam. Sportsmenka była przedstawiona podczas zakupów, pokazane były też ceny jej ubrań – „ile” ma na sobie. Jednak zakończenie przeszło wszystko: ”Obładowana siatami popędziła do swojego nowego porsche cayenne wartego ponad pół miliona złotych. Taka to pożyje…”

Oczywiście nikt w artykule nie wspomina, że Ewa Chodakowska do wszystkiego doszła sama, że zaczynała od sprzątania w Wielkie Brytanii, ile ją to kosztowało i jak to zrobiła. O tym nic w gazecie nie ma. Każdy czyta wyłącznie o wierzchołku góry lodowej, który jest pokazany w przekłamany sposób. Społeczeństwo jest podsycane do zazdrości i wrogości do ludzi, którzy zapracowali sobie na to, co teraz mają w życiu.

Jakież było moje zdziwienie, gdy sprawdziłam, na którym miejscu w sprzedaży jest owa gazeta. Niestety na drugim, wyprzedza ją tylko Fakt –  wydawnictwo z tej samej półki. Dlaczego ludzie czytają takie rzeczy?

Pięknie o zazdrości mówi Ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka:

„Katolicy zazdrośnicy to tak naprawdę nowa religia, która ma swoich wyznawców. Mają swoją wiarę, swój zestaw zasad. Mają nawet swoje wspólnoty. Najczęściej na forach internetowych. Ale nie tylko. Podsumowując: zazdrość w wierze katolickiej to jeden z głównych grzechów. W religii Katolicy Złośnicy – to jedna z głównych cnót. Ale to jednak są różne religie.”

Przypominam, że w naszym kraju 96% to ludzie ochrzczeni.

Wszystkie słowa Księdza Stryczka się potwierdzają. Jakże zrobiło mi się smutno, gdy zobaczyłam ostatniego mema, które zrobiły dematywatory.pl. „Grażyny Internetu”, bo tak zostały nazwane kobiety, które wylewały swoją zawiść i zazdrość na Annę Lewandowską reklamującą rajstopy Adrian.

Szkoda, że mało, kto pamięta, że Anna Lewandowska w swojej karierze wywalczyła trzy medale mistrzostw świata seniorów, sześć medali mistrzostw Europy w różnych kategoriach wiekowych (w tym dwukrotnie mistrzostwo Europy seniorów), a także 29 medali mistrzostw Polski (w tym dwa razy mistrzostwo Polski seniorów i cztery razy młodzieżowe mistrzostwo Polski). Jej mąż za nią tych turniejów nie wygrał – zrobiła to sama swoją ciężką pracą.

Mam wrażenie, że cały czas pokutuje w nas PRL, że jeżeli ktoś jest bogaty to pewnie złodziej i inne tego typu, a nawet gorsze rzeczy. I chociaż młode pokolenie już pewnie nie pamięta czasów PRL-u, to nadal jest karmione negatywnym nastawieniem do ludzi bogatych. Wystarczy poczytać komentarze pod wywiadami z osobami, które coś osiągnęły – ile hejtu i nienawiści się tam wylewa.

Zazdrość wynika również z tego, że ludzie nie zajmują się swoim życiem, tylko bez przerwy porównują się z innymi. Może stąd taki nakład sprzedaży gazet plotkarskich i odwiedzin portali o celebrytach. Myślę, że gdyby każdy skupiłby się na swoim życiu i na tym, co z nim zrobić, byłoby lepiej – świat wyglądałby trochę inaczej.

Nieporozumienie może też wynikać ze złego rozumienia Ewangelii mówiącej o ludziach ubogich. Znów z pomocą przychodzi mi Ks. Stryczek, który rozwiewa wszelkie wątpliwości co do ubogich:

„Błogosławieni ubodzy w duchu” to są ci, którzy mało potrzebują, ale nie ci, którzy mało mają. To, że ktoś ma mało, nie jest niczym wyróżniającym. Trzeba walczyć o to, żeby ludzi mogli zarabiać normalnie i żyć normalnie, a nie wmawiać biednym, że są lepszą wersją człowieka.”

Amen.

Trzymaj się ciepło

Edyta Zawistowska

 

Źródła na podstawie których powstał ten wpis:

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,3062,katolicy-zazdrosnicy.html

http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-trzeba-walczyc-by-ludzie-zarabiali-a-nie-wmawiac-biednym-ze-,nId,2470326

http://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/tak-ubiera-sie-ewa-chodakowska-wiemy-ile-kosztuja-jej-ubrania-zdjecia_1028916.html

 

 

 

2 thoughts to “Dlaczego Polacy nienawidzą bogatych ?

 • Angela

  Moim zdaniem każdy człowiek na ziemi odczuwał zazdrość w stosunku do drugiej osoby. Bez względu na wykształcenie, zawód, status społeczny,kraj ta cecha tkwi w człowieku. Sama nie raz czułam te uczucie. To nie jest tak, że tylko Polacy zazdroszczą, czy tylko biedni zazdroszczą. Oczywiście pewne cechy mogą być bardziej widoczne w różnych narodowościach i może u Polaków jest to bardziej widoczne bo się z tym nie kryją, inne nacje to, że nie pokazują zawiści nie oznacza, że jej nie posiadają.
  Oczywiście istnieje różnica jeśli odczujemy te uczucie, ale nie będziemy działać pod wpływem tego uczucia. Powinniśmy w zarodku je usuwać. Naiwne byłoby sądzić, że zamożna osoba nie odczuwa zazdrości. Przecież zawsze znajdzie się ktoś bogatszy od kogoś.
  Mój mąż założył firmę. Nie skończył żadnych studiów, mało tego szkołę średnią skończył zaocznie bo musiał zacząć pracować, ponieważw domu rodzinnym się nie przelewało. Obecnie prowadzi działalność, którą ma od 10 lat, na początku zyski były niewielkie.Dziś firma przynosi satysfakcjonujące zyski. Czemu to opisuje. Bo nie jedna osoba wykształcona i zarabiająca godziwe pieniądze była oburzona faktem, że mu się wiedzie. Tak jakby pieniądze były zarezerwowane tylko dla ludzi wykształconych. I jak zrozumieć takich ludzi ?

  Odpowiedz
  • Edyta Zawistowska

   Dziękuje za Twój komentarz i ważny głos w dyskusji.

   Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: