Jak zachować dobre samopoczucie siedząc w domu? Zadbaj o swoją życiową energię !!

Może należysz do które przechodzą dzisiaj kwarantannę. W Polsce jest ich ponad 40 000 i wciąż dochodząc nowe. A może po prostu masz home office i nie wiem już co ze sobą zrobić. Nudzi Cię siedzenie w czterech ścianach.


Najważniejsza jest jedno – nie dopuszczaj do swojej głowy negatywnych uczuć, a przede wszystkim strachu. Pamiętaj lęk jest tylko w Twojej głowie i może narastać jeżeli karmisz swój umysł złymi wiadomościami. Czasami lepiej wyłączyć telewizor, i w żaden sposób nie chodzi mi tu o nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa czy ostrożności. Wręcz przeciwnie.

Zachowuj zasady bezpieczeństwa również swoich myśli i umysłu. Napędzająca się spirala lękowa może powodować wzrost niebezpiecznych hormonów stresu: kortyzolu i noradrenaliny. Utrzymywanie się tych hormonów na wysokim poziomie może powoduje wzrost poziomu glukozy, nadciśnienia tętniczego, depresje i choroby autoimmunologiczne. Jednym słowem organizm sam się niszczy.


Dlatego uważaj czym karmisz swój umysł i nie rób sobie krzywdy !
Jak mówiła Dr Aneta Afelt zajmująca się badaniami dotyczącymi koronawirusa: Badania wskazują na to, że im jesteśmy w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, tym nasz organizm jest lepiej przygotowany do rozpoznania zagrożenia i poradzenia sobie z nim.”
Dbaj o siebie, dbaj o swoje myśli – to Twoje najważniejsze zadanie na teraz!
Poniżej spisałam kilka czynności które pomogą przetrzymać Ci trudne dni kwarantanny bądź po prostu siedzenia w domu. Musisz zadbać o swoje samopoczucie i poziom życiowej energii.

Jak zachować dobrą energię ?


Kilka informacji jak to zrobić:
1. Zrób harmonogram dnia: z konkretnym planem dnia. Wtedy czas jest wykorzystany produktywnie i się nie dłuży. Określ jakie czynności, główne punkty będą wypełniały Twój dzień.

2. Wstań o określonej porze – w normalnym świecie nastawimy budzić, żeby nie spóźnić się do pracy. Też to zrób – przecież czeka Cię wspaniały dzień!

3. Ćwicz – jeżeli możesz wychodzić to polecam spacer, bieganie lub jazdę na rowerze. Ważne jest by dobrze się obudzić i porozciągać. Ja zaczynam dzień z 20 minutową lekcją jogi. Polecam tą Panią : https://www.youtube.com/watch?v=P1SvHXqenPs  . W sieci znajdzie mnóstwo trenerów i treningów. Znajdź taki, które będą sprawiały Ci przyjemność i dodawały energii.

4. Zadbaj o siebie! – czy na co dzień malujesz się do pracy ? (pytanie do kobiet 😊 to dlaczego nie robić tego w domu?! Od razu lepiej się poczujesz. Pamiętaj o perfumach one też nas ubierają. Na pewno masz swoje ulubione, które przypominają Ci wakacje, albo kojarzą się z miłymi chwilami – użyj ich.

To jest też świetnym moment na domowe SPA. Robienie maseczek, manikiur, pedikiur, domowych kosmetyków i co tylko Ci przyjdzie do głowy.

5. Nie chodź w piżamie – piżama nie polepsza nastroju, nie działa też motywująco. Tu rozciągnięty dres też nie będzie czymś dobrym, chodzi o strój w który będzie wygodny, ale też nie będzie Ci się kojarzył tylko z kocykiem i oglądaniem filmów. Ubranie w którym poczujesz się dobrze i może trochę seksownie.

6. Jeżeli możesz pracować – to pracuj ! – praca daje nam energię do życia ( pod warunkiem, że ją lubisz) wideokonferencje, rozmowy, zdania. Naprawdę da się to ogarnąć – może być trudno jeżeli masz dzieci. Wtedy trzeba wprowadzić jasne zasady współżycia domowego. Każdy w domu ma swoje obowiązki. Musisz też jasno wyznaczyć granicę  kiedy jesteś w pracy, a kiedy spędzasz czas z rodziną. Na małej powierzchni mieszkania może okazać się to nie lada wyzwaniem.

7. Upiecz ciasteczka – ogólnie gotuj, jeżeli nigdy tego nie robiłaś tym bardziej spróbuj. Zobaczysz będziesz dumna z efektu i będziesz się dobrze bawić.

8. Ucz się języków – jeżeli masz opanowany obcy język do perfekcji, warto zacząć przyswajać nowy. Zastanów się gdzie chciałabyś pojechać po wszystkim, jakim językiem chciałabyś się posługiwać i do dzieła! Internet daje może możliwości.

9. MM – módl się albo medytuj. Masz niepowtarzalną okazję by skupić się na sobie, bądź relacji z Bogiem. Może niektóre sprawy wymagają ciszy, spokoju, zajrzenia w siebie, zajrzenia w głąb.

10. Czytaj – czy są w Twojej głowie książki, które zawsze chciałeś przeczytać a nigdy nie miałaś czasu ? No właśnie – zrób listę, i zacznij.

11. Obejrzyj coś – nie chodzi mi tu o maraton seriali – leżenie przed telewizorem całe dnie nie daje energii – wręcz odwrotnie. Telewizor Ci ją wysysa. Mądrze wybieraj repertuar i dawkuj sobie przyjemność.

12. Zrób mapę marzeń – czy to co chcesz mieć we wszystkich najważniejszych obszarach życia, narysuj, wyklej kolorowymi gazetami. Mapa bardzo pomaga również nad zastanowieniem się nad swoimi marzeniami i celami. Pomaga nam je zwizualizować. Jeżeli lubisz podróżować zrób też mapę miejsc, które chcesz odwiedzić.

13. Napisz książkę – jeżeli o tym myślałaś – to dobry czas żeby zacząć.

14. Graj w planszówki – ten punkt jest skuteczny jeżeli jesteś w mieszkaniu przynajmniej z jeszcze jedną osobą.

15. Uporządkuj swoją szafę – niedługo wiosna, czas posprzątać garderobę. Na pewno są w niej ubrania w których już nie chodzisz i warto je oddać do PCK. Zrób solidny przegląd.

16. Wywołaj zdjęcia – na pewno obiecywałaś sobie to bardzo często. Wybieranie zdjęć na pewno wpędzi Cię w dobry nastrój i przywoła piękne chwilę. Nie musisz wychodzić z domu by je wywołać. Skorzystaj z usługi – https://www.empikfoto.pl/ – wgraj zdjęcia i ciesz się wspomnieniami.

17. Układaj puzzle – pomagają ćwiczyć uważność . 

 

To tylko nieliczne czynności, które poprawią CI humor i pomogą przetrwać te trudne chwilę.

Dbaj  siebie!

 

Źródło: 

[1] https://dziendobry.tvn.pl/a/koronawirus-ekspert-prawdopodobnie-bedzie-to-jedno-z-sezonowych-zachorowan?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste