Bezpiecznie, jak w banku ?

Czy moje pieniądze w banku są bezpieczne?

Cały czas obserwuję sytuację na rynku bankowości w Polsce.

Czy wiesz, ale w tym roku zbankrutowały dwa duże banki, SKOK Wołomin, który był objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) i SK Bank (największego Banku Spółdzielczego w Polsce).

Dlaczego nie mówi się o tym głośno?

Bo nikt nie chce siać paniki, i dobrze. Jednak każdy zainteresowany powinien mieć świadomość jakie to niesie za sobą konsekwencje.

Upadek tych banków kosztował BFG ok. 5 mld zł. Dla jasności BFG gwarantuję klientowi banku wypłatę środków do 100 000 EUR. Powyżej tej kwoty pieniądze są praktycznie nie do odzyskania.

Kto płaci za utrzymanie rezerw dla Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?

Taką rezerwę robią pozostałe banki. W przypadku bankructwa jednego z nich, solidarnie w różnych proporcjach robią zrzutkę na wypłaty dla klientów. Poniżej znajduję się tabela z kosztami bankructwa SK Banku.

LP.BankPrzekazane środki

1

PKO BP338 mln zł 

2

Bank Pekao  243 mln zł

3

Bank Millennium 106 mln zł

4

ING Bank Śląski 165 mln

5

Bank BPH 24 mln zł

6

Alior Bank59 mln 

7

Bank BGŻ BNP93 mln zł 

Źródło:https://strefainwestorow.pl/artykuly/20151201/wystartowaly-wyplaty-z-bfg-dla-depozytariuszy-sk-banku-co-warto-na-ten-temat

Liczby robią wrażenie. Oczywiście nie da się ukryć, że taka „zrzutka” odbija się na zyskach banku.

Upadłości również  nadwyrężyły zasoby samego BFG.

Ale to nie koniec złych informacji dla banków, a co za tym idzie i ich klientów. Trwają prace nad podatkiem bankowym, który ma być naliczany od aktywów instytucji. Portal Bankier.pl zrobił hipotetyczne wyliczenia, w których pokazuje w jaki sposób wprowadzenie takiego podatku wpłynie na zyskowność banków:

Zdjęcie tabelki „Przykładowy wpływ podatków na wybrane banki”

Co to oznacza?

Niektóre z banków, takie jak BOŚ, BPH, czy Getin Noble mogą mieć problemy z rentownością. Pamiętaj, bank to też firma i rządzi się takimi samymi zasadami jakie panują na rynku. Jeżeli instytucja przestaje osiągać zyski, jej rentowność spada to w konsekwencji wpływa na  dobro jej  klienta.

Obawiam się uruchomienia tutaj pewnej spirali- zwiększone wpłaty do BFG i podatek od aktywów może być przyczyną kolejnych problemów banków ….

Jeżeli zbankrutowała by większa instytucja niż SK Bank w kasie BFG po prostu może zabraknąć pieniędzy……

Zatem słowa „nie ma to jak w banku” – powoli stają się archaizmem……..

Źródła artykłów:

https://strefainwestorow.pl/artykuly/20151201/wystartowaly-wyplaty-z-bfg-dla-depozytariuszy-sk-banku-co-warto-na-ten-temat

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-banki-podatek-obciazy-najbardziej-Zestawienie-7289684.html

notatka z narady Zarządu PRIDE – Inwestycje Kapitałowe www.pride-inwestycje.pl