Wychowanie a rozwój osobisty – ogłoś dzień wewnętrznej i mentalnej niepodległości

Wychowanie a rozwój osobisty – ogłoś dzień wewnętrznej
i mentalnej niepodległości

To będzie jeden z najważniejszych podcastów które nagrałam do tej pory. Jeżeli dzisiaj masz problemy w bliskich relacjach, problemy z finansami, jesteś rodzicem albo myślisz o posiadaniu dzieci – ten podkast jest dla Ciebie!

Siedzą na kanapie dwie koleżanki i sobie rozmawiają – jedna mówi do drugiej – Słuchaj byłam u Kaśki, ona ma taki bałagan w domu, że szok! Druga odpowiada – Ja też mam czasami bałagan.

– Ja nie – ja zostałam tak wychowana, że bałagan to wstyd i hańba

– Ja też zostałam tak wychowana, ale dzisiaj myślę już samodzielnie.

Każdy z nas przychodząc na świat nie posiada jeszcze świadomości kim jest, nie ma przekonań, nie ma świadomości własnej tożsamości. Wtedy też w największym stopniu rodzice, opiekunowie mają wpływ na kształtowanie w dziecku właściwego poziomu samooceny.  Z badań WHO wynika, że polskie dziewczynki zajmują pierwszą pozycję wśród nastolatek z 42 krajów, jeśli chodzi o negatywną samoocenę.

Dlaczego tak jest ?

Okazuje się, że przekonania do własnej osoby jak i podejścia do pieniędzy, rodziny, i wartości kształtują się w domu rodzinnym.

W dzieciństwie jesteśmy jak gąbka, chłoniemy wszystko nieświadomie, nie zastanawiając się czy coś jest dobre czy złe. Po prostu przyjmujemy. I pewnie zastanawiasz się czasami dlaczego niektórym ludziom łatwiej jest w życiu odnosić sukcesy, a niektórym przychodzi to z wielkim trudem i często okupione jest ciężką pracą. Otóż zasada jest bardzo prosto. Łatwiej będzie Ci w życiu jeżeli „wyjdziesz” z domu z pozytywnymi przekonaniami do świata. Innymi słowy jeżeli ktoś od początku wgra Ci dobry system. Wgra Ci dobre oprogramowanie. Spójrz na różnice w systemach poniżej.

 

 

System I

Anna była od zawsze dziewczynką ciekawą świata. Co najważniejsze Anna miała wspierających jej rozwój rodziców. Anna często słyszała w swoim rodzinnym domu takie zdania:

 1. Zawsze sobie poradzisz
 2. Popełnianie błędów jest normalne na drodze do sukcesu,
 3. Jestem szczęśliwa ze swojej pracy, lubię ją i spełniam się w niej, wiem, że robię coś dobrego
 4. Łatwo mi idzie zarabianie pieniędzy, mogę je zarabiać na wiele sposobów
 5. Mam dużo do zaoferowania światu,
 6. Jestem ważna i potrzebna, jeśli czegoś głęboko pragnę mogę to osiągnąć.
 7. Rodzina jest dla mnie ważna, mój dom jest zawsze pełen radości i miłości
 8. Życie jest cudowne
 9. Mam świetnych przyjaciół i dobrych ludzi dookoła
 10. Miłość jest ważna

System II

Paweł również były ciekawy, jednak z różnych względów jego rodzice bardzo go chronili, nie dawali możliwości pobrudzić się w kałuży. Najczęstsze zdania jakie Paweł  słyszała w domu:

 1. Ty to sobie w życiu nie poradzisz
 2. Jak Ty wyglądasz, natychmiast się przebierz
 3. Nie idź tam, nie ruszaj, nie dotykaj, jesteś głupi
 4. Ludzie bogaci to oszuści i złodzieje, i na pewno kogoś wyzyskują
 5. Widziałaś nowy samochód sąsiada – na pewno dorobił się na krzywdzie innych ludzi
 6. W tym kraju ciężko zarobić pieniądze
 7. Dobrą pracę można dostać tylko po znajomości
 8. Moje życie to porażka, sukces nie jest mi pisany
 9. Ludzie są głupi
 10. Kobiety tylko lecą na kasę

Jak myślisz komu lepiej będzie lepiej wejść w życie? Dla kogo życie będzie bardziej łaskawe? Której z nich będzie lepiej budować życie, spełniać swoje marzenia, założyć rodzinę ? Czy jeżeli Paweł słyszała, że ludzie bogaci to oszuści czy będzie chciała być bogata? Może będzie chciał, ale podświadomie będzie odpychać od siebie pieniądze gdyż przecież nie chce być oszustem. Rozumiesz? Przekonania działają jak syndrom samospełniającej się przepowiedni. Jeżeli tak myślisz, to tak masz.

Tak jak powiedział Henry Ford „Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.”

A jakie są Twoje przekonania? Które oprogramowanie wgrano Tobie? Są osoby, którym wiedzie się w sferze finansowej, ale niestety nie potrafią zbudować szczęśliwego związku i rodziny. Musisz wiedzieć, że przekonania wspierające i dołujące możesz mieć w różnych sferach swego życia.

W dzieciństwie jesteśmy modelowani przez  warunkowanie werbalne czyli to co słyszymy i to co nam mówią bliscy jak  i  przez naśladownictwo.

Podam Ci przykład z książki Harva Ekera „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” Pewna kobieta, która piekąc na kolację szynkę odcinała jej oba końce. Zdziwiony maż pyta, dlaczego tak robisz kochanie, u mnie w domu te dupki od szynki były zawsze najsmaczniejsze! Kobieta obdarła „Moja mama tak robiła, tak się pieczę szynkę”. Akurat tego dnia treściowa miała przyjść na kolację, więc była okazja by zapytać ją dlaczego w taki sposób piecze szynkę – odparła – bo moja mama tak robiła – tak się piecze szynkę”. Maż był bardzo dociekliwy i nie ustępował w swym śledztwie, więc wspólnie postanowili zadzwonić do babci i zapytać o powód pieczenia szynki inny niż w jego rodzinie.

Babciu dlaczego odcinałaś końce szynki przed pieczeniem? Babcia na to – bo blacha była za mała – to odcinałam.

I o co tu chodzi? Chodzi o świadomość, a nie powtarzanie. Świadomość dlaczego tak robię, czy to mi służy? I wybór. W tym momencie małżeństwo znając prawdę o szynce mogą upiec ją teraz w dowolny sposób i wybrać który bardziej im smakuje. Który sposób będzie ich sposobem pieczenia szynki. Nie ślepo powtarzać schematy.

Okazuje się, że możesz się zestarzeć się, ale nie dojrzejesz emocjonalnie. Niezależność emocjonalną, pewność siebie podążania własną droga, nie zawadzania na oceny inny i ich osąd, wyłamania się ze schematu, masz tak zrobić bo wszyscy tak robią, ojciec tam pracował to Ty też będziesz. Ożenisz się, wyjdziesz za mąż bo tak trzeba?

Czyje to jest życie?

Czas ogłosić dzień wewnętrznej niepodległości! Pozbyć się starych niesłużących Ci schematów i przekonań.

Oddzielić się od rodziców mentalnie. Można się od nich wyprowadzić a wciąż mentalnie i mieć zależność psychologiczną, mentalnie wciąż być w domu i słyszeć w duszy głos niewspierającego rodzica. Dzisiaj Ty nim jesteś – dzisiaj sam robisz sobie tą krzywdę. Dzisiaj sam powtarzasz sobie niewspierające Cię przekonania.

Jak to zmienić? Jak pozbyć się dołujących Cię myśli? Żeby to zrobić musi zajść w Tobie zmiana mentalna. Jak usnąć zapis starej dyskietki i wgrać nowe przekonania?

 Przejdźmy razem przez pięć kroków zmiany mentalnej:

 1. Świadomość własnych przekonań

Jakakolwiek zmiana zaczyna się od świadomości. Prosta rzecz – nie możesz czegoś zmienić jeżeli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jeżeli nie wiesz, że Twoje przekonania ograniczają Twoje możliwości działania, to nie będziesz nad nim pracował bo po co? Dlatego wypisz swoje przekonania. Poruszę tu trzy sfery życia człowieka: wiara w siebie, przekonanie na temat tego co sam, sama o sobie myślisz, przekonania na temat rodziny i związków, przekonanie na temat pieniędzy i biznesu. Jeżeli uważasz, że te kategorie są zbyt ogóle i na którymś zagadnieniu bardziej Ci zależy, dopisz je i napisz swoje przekonania.  Zastanów się czy są dla Ciebie wspierające, czy wręcz odwrotnie – ciągną Cię w dół.

Pomyśl nad którą sferą życiową chciałabyś popracować na początku.

 1. Poznanie siebie

Kim jesteś? Co lubisz? Kim chciałbyś być
W jednym z nagrań koszty utraty kontakt ze sobą opowiadałam Ci, że w odpowiednim momencie zdążył zerwać swoje zaręczyny. Jednak to co się stało po tym było dla mnie ważniejsze. Po tym wszystkim mój były narzeczony się wyprowadzić i zostałam sam. Wracałam do pustego mieszkania. Musiałam zmierzyć się z samotności z sama sobą. Dowiedz się czego ja tak naprawdę chce od tego życia, a przede wszystkim pokochać i zaakceptować siebie. I to był naprawdę dobry czas. Ciężki czas, ale z perspektywy czasu bardzo dobry.

Czy byłeś kiedyś sam przez miesiąc, dwa, rok? Są  osoby, które z związku wpadają w kolejne związek, kolejny i kolejny z bo nie potrafią zmierzyć się ze sobą, że swoją pustka i samotnością.

W świeci coachingu jest modne takie stwierdzeni : stań się najlepsza wersją siebie. Bardzo fajnie, tylko żeby być tą najlepsza wersja na początku trzeba się odkryć się, odnaleźć, dowiedzieć się kim jestem, albo zbudować się na nowo jeżeli czyjeś dzieciństwo było bardzo trudne i dusza została bardzo poraniona.

Był moment w mojej karierze zawodowej, że prowadziłam projekt Mądra, bogata kobieta. Szkoliłam wtedy kobiety i prowadziłam seminaria z rozwoju finansowego i osobistego. Przez moje seminaria przeszło setki kobiet często zostawiających swoje historię. Zauważyłam, że kobiety po dwudziestym piątym, trzydziestym roku życia mówiły o tym, że nie miały czasu, ani przestrzeni żeby odnaleźć siebie, dowiedzieć się co lubią, kim są, jakie lubią potrawy, bo niejednokrotnie wychodząc z domu rodzinnego trafiały pod skrzydła męża, albo jak to się czasami zdarza w małych miejscowościach do domu rodzinnego swojego męża. I już nie tylko teraz powtarzały dania swojej mamy, ale często poważały dania teściowej. Ta przysłowiowa szynka jest tu dobrą metaforą.

W domu rodzinnym swojego męża nie miały okazji do przebudzenia siebie, odkrycia siebie do dowiedzenia się kim tak naprawdę jestem, ile we mnie jest mnie i ile we mnie jest moich rodziców?

Polecam Wam serdecznie film „Unorthodox”. Jest on o młodej żydówce, która dorastała w rodzinie hadysów, ortodoksyjnych żydów. Esty – główna bohaterka była przekonana, że jej jedynym celem jest bycie matką i żoną. Zostaje zmuszona do małżeństwa  z mężczyzną pochodzącym z  wpływowej rodziny. Po pewnym czasie, gdy tradycja w której żyje coraz bardziej ją przydusza – ucieka do Berlina gdzie odkrywa kim jest, co lubi i w jakich stereotypach żyła do tej pory. Zaczynała stawac się sobą.

Kim jesteś Ty? Ile w Tobie jest Ciebie?
Czy zdążyłeś siebie poznać a raczej odkryć? Czy miałeś/ miałaś na to czas i przestrzeń?

Moim zdaniem żeby w pełni zrozumieć siebie trzeba doświadczyć samotności, pobyć ze sobą.

 1. Zrozumienie

Jeżeli masz już świadomość swoich przekonań, to teraz powinno pojawić się zrozumienie i akceptacja stanu rzeczy. Bez tego nie będzie zmiany. Nie możesz obwiniać swoich rodziców, że przekazali Ci takie a nie inne przekonania. Przekazali Ci co znali, często nieświadomie chroniąc Cię przed czymś bądź przed kimś.

 Jeżeli temat rodziców jest dla Ciebie bolesny polecam Ci obejrzeć mój Odcinek na YouTube: Dlaczego rodzice w dzieciństwie nie mówili Ci kocham Cię. Tam znajdziesz dużo wskazówek i może łatwiej Ci będzie wybaczyć by przyszło zrozumienie.

Pamiętaj Ty teraz jesteś odpowiedzialny za swoje przekonania i masz wybór. Masz wybór, czy chcesz się wzbić, czy zostać z tym gdzie jesteś i tu gdzie jesteś. Pozytywne myślenie jest tu kluczem.

 1. Oddzielenie

Ty jako osoba nie jesteś swoim przekonaniem, możesz je w każdej chwili zmienić. Musisz rozdzielili przekonania negatywne, takie które wgrało w Twoje oprogramowanie środowisko w którym się wychowałeś, od tych które rzeczywiście chcesz posiadać.  Kiedyś ludzie byli przekonani, że ziemia jest płaska. Na szczęście znalazł się jeden śmiałek, który w to nie wierzył. Podejdź tak do tego – „co Cię obchodzi Twoje wczorajsze przekonanie”.   To jest proste – przecież niejednokrotnie zmieniałeś swoje przekonania, zakochiwałeś się i odkochiwałeś. Kiedyś nie lubiłam szpinaku, dziś go uwielbiam, trzeba go tylko odpowiednio doprawić. Niezależnie od tego jaki masz pogląd, na swoje życie takie ono będzie. Twój stosunek do samego siebie i do świata „tworzy” Twoje ja. Tworzysz Ty sam

 1. Przeprogramowanie

Jeżeli ktoś przez załóżmy 18 lat wgrywała Ci oprogramowanie, które Ci nie służyło, to czas wgrania nowego oprogramowanie też nie odbędzie się tak szybko, ale nie martw się – jest dużo skutecznych narzędzi.

Pomaga terapia. Terapia jest narzędziem, która tworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu. Kiedy angażujemy się w terapię poznawczą, włączając w to wszelkie typy restrukturyzacji poznawczej i techniki zmieniające myśli, wpływamy na kluczowe sieci neuronalne, które kształtują to, w jaki sposób myślimy, odczuwamy, to jak widzimy świat, jak również to, co postrzegamy jako możliwe.

Akceptacja,  pisanie dziennika wdzięczności, wpierających Cię przekonać i myśli, czy medytacja i codzienne afirmację to są narzędzia które możesz zastosować od razu.

Kiedy jesteśmy świadomi tego, gdzie kierowana jest nasza uwaga, stajemy się zdolni do tworzenia naszych sieci neuronalnych tak, alby były bardziej pomocne, adaptacyjne i zdrowe. A kiedy odwrócimy się od starych, niezbyt pomocnych sieci, które zawierają negatywne twierdzenia oraz przekonania na swój temat, zaczną one słabnąć w miarę jak zaprzestaniemy ich aktywowania. A zatem, mimo, że ćwiczenia w wyrażaniu wdzięczności, pozytywnym myśleniu lub „manifestowaniu” za pomocą zmiany myśli, mogą wydawać się ckliwe, są one bardzo zgodne z tym, co wiemy o powodowaniu zmian w mózgu za pomocą rozwijania sieci neuronalnych poprzez zmianę myśli. Tak więc następnym razem, kiedy Twój terapeuta poprosi Cię o powtarzanie afirmujących stwierdzeń lub o wypełnianie dziennika wdzięczności, pamiętaj, że pomagają ci one zmieniać swój mózg w dobrym kierunku!

Napisz sobie hasło:

„Świadomy praw i sytuacji wynikających z moich przekonań – uroczyście przysięgam wybierać wspierające mnie przekonania, by moje życie było pełniejesz, ciekawsze i bogatsze”.

I czytać co jakiś czas, na początku najlepiej codziennie jednak niestety samo złożenie deklaracji nie wystarczy. Przeprogramowanie to proces, który się nie kończy. Chciałabym móc nacisnąć magiczny guzik usłyszeć „KLIK” – i już – mam tyko w sobie dobre przekonania. Jeżeli oglądałeś kiedyś „Gwiezdne Wojny” to wiesz, że człowiek nieustanie zmaga się z ciemną stroną mocy. Tylko do Ciebie zależy, którą stronę mocy wybierzesz. Nieustanie obserwuj siebie i swoje myśli.

Z wybieranie dobrych przekonań jest często jak z drogą, którą jedziesz do pracy. Z mężem często razem jedziemy do pracy i droga, która jeździliśmy do tej pory strasznie się popsuła, wszędzie były jakieś dziury. Zmieniliśmy ją i dojeżdżaliśmy już inną drogą do pracy. Jeździliśmy nią jakiś miesiąc a później wyjechaliśmy na urlop. Jak myślisz którą drogą pojechaliśmy pierwszego dnia do pracy po urlopie?

Starą z wybojami. Zorientowaliśmy się dopiero jak już nie mogliśmy skręcić na nową drogę. Tak jest mózg uwielbia stałe i utarte ścieżki trudno go przestawić na nowe i wystarczy, że pojedziesz w to samo środowisko, albo zaczną otaczać Cię ludzie z okresu gdzie nie dawałeś sobie wspierających przekonać – możesz wrócić do starych myśli.

Ale nie martw się ! Na tym polega rozwój – nie biczuj się za to ! Przecież masz już tą świadomość. Możesz zawsze wrócić na nową trasę bo masz już świadomość jej istnienia !

Ok – masz nową dyskietkę – nowy program i co dalej.

Jeżeli masz dzieci Twój program przekażesz dalej. Zapis przejdzie na kolejne pokolenie dlatego tak szalenie jest to ważne by nad nim popracować i przekazać swoim dzieciom wspierające ich w życiu przekonania.

Z domów rodzinnych wynosimy nie tylko przepisy, myślenie o sobie, ale wynosimy również słowa które są w nas wgrane i później przekazujemy je naszym dzieciom.

Podam Ci przykład. Jestem patronką projektu Tomasza Zielińskiego „ Usłyszeć na czas” Jest to program gdzie Pan Tomek służy rozmową dzieciom, które próbowały odebrać sobie życie albo się samookaleczają. Bardzo polecam obserwowanie jego profilu i wsparcie tego projektu. Tomek często za zgodą rodziców i dzieci publikuje trudne rozmowy z okienka. Jedna z nich bardzo zapadła mi w pamięć.

SŁOWA CICHNĄ, PO ICH WYPOWIEDZENIU,

…ale nie znikają.

Rozmowa opublikowana za zgoda Juli ( imię zmienione ) i jej mamy

To nasza czwarta rozmowa w okienku Julia ma prawie 11 lat

jest po próbie samobójczej

Julia ( po chwili rozmowy, bardzo cicho ) …mama mówi, że ją do grobu wpędzę

Ja – (cisza)

Julia – panie Tomku ja nie chcę by mama przeze mnie umarła

Ja – (cisza)

Julia – lepiej żeby mnie nie było niż jej

Ja – dla kogo lepiej ?

Julia – dla mamy

Ja – a dla ciebie ?

Julia – nie wiem

Ja – czego byłoby ci szkoda ?

Julia – no maaaamy i mojego Felka

Ja – a kto to jest Felek ?

Julia – kot mój taki przybłędziak, dzikus trochę, ale kochany

Ja – czego jeszcze ?

Julia – lodów malinowych, żelków i mamy obiadków

Ja – (cisza)

Julia – i tęczy lubię tęczę i trochę kałuż

Ja – kałuż ?

Julia – noooo

Ja – fakt, kałuże są ok

Julia …no i trochę pana

Ja (zaskoczony, wzruszyłem się jej słowami ) …dziękuję

Julia – spokaśno

Ja – ale chwila, czemu tylko trochę by ci mnie brakowało ?

Julia – wolę Felka

Ja – no tak z Felkiem nie mam szans

Julia – no nie ma pan, ale z nim nikt nie ma proszę się nie martwić

Ja – ( po chwili ciszy, wziąłem głęboki wdech i bardzo delikatnie zapytałem) …czyli może zostaniesz ?

Julia ( po długiej chwili ciszy Julia dopytała) … a co z mamą ?

Ja – ona, też zostanie,

Julia – ale mówi, że…

Ja – (cisza)

Julia – panie Tomku ja tak bardzo się boje jak ona tak mówi i tu Julia bardzo się rozpłakała, płakała cicho, długo, powoli a ja miałem zaszczyt być z nią w tym płaczu w którym dzieliła się ze mną tym, jak bardzo chce żyć…

Reszta rozmowy, jest już nasza…

Ps.

SŁOWA CICHNĄ, PO ICH WYPOWIEDZENIU,

…ale nie znikają, padają na dziewiczą glebę i wzrastają, po cichu,

w jakimś kochanym dzieciaku.

Każde wypowiedziane dziś,

…ty głupku, od momentu kiedy wybrzmiało, rośnie,

tak, jak każde wypowiedziane dziś,

jestem z ciebie dumny/a synku, córeczko,

…w jakimś szczęśliwym dzieciaku wzrasta.

Siejmy uważniej, ja będę,

…obiecuję.

Ps. II

Proszę, nie oceniaj w komentarzach mamy, nie wiesz przez co obie z Julią przeszły i jaki był kontekst wypowiedzianych przez mamę do Julii słów, które niestety zapamiętała.

Mocne i prawdziwe. Z całym szacunkiem do mamy Juli – jak myślicie kto tak naprawdę wypowiadał słowa „ do grobu mnie doprowadzisz”.

Przydało by się tu zrobić śledztwo jak z przepisem na pieczenie szynki. Może usłyszelibyśmy zdanie: „mówiłam tak – bo moja mama tak mówiła” ?

W psychologii jest takie narzędzie używanie często do terapii rodziny – nazywa się genogram.  Jest to graficzny schemat przekazów transgeneracyjnych w rodzinie, podobny do drzewa genealogicznego. Ilustruje związki i relacje między krewnymi oraz ważne daty z życia członków rodziny. Informuje też o wizji życia rodzinnego jakie dana osoba otrzymała od swojej rodziny, wskazując prawdopodobne przyczyny jej aktualnej sytuacji życiowej. Na takim drzewie zaznaczamy rozwody w rodzinie, nałogi,  stosowaną przemoc, ilość dzieci, poronienia, zdrady, charakter relacji czyli np. czy pomiędzy ojcem a córką relacja była zażyła czy raczej obojętna, chłodna.

Genogram pozwala spojrzeć na naszą rodzinę z lotu ptaka w pokolenia tak głęboka jak głęboko mamy wiedzę o swojej rodzinie.  To zaskakujące ile możemy znaleźć podobień. Może się okazać, że choroba alkololowa ciągnie się w rodzinie od trzech pokoleń, albo że przemoc w rodzinie zaczęła się od pradziadka.

Oczywiście można prześledzić również rzeczy pozytywne. Możesz prześledzić na takim drzewie od kogo się zaczęło.

Pamięta jedno – Ty i tyko ty dzisiaj jesteś odpowiedzialny za swój program i za przekazanie dyskietki dalej.

Zakończę moim ulubionym cytatem Coco channel „ Może okazać się, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć’

Codziennie wybieraj dla siebie wspierające Cię przekonania.

Dziękuje za wszystkie Wasze wiadomości, dziękuje że jesteście z mną – dajcie znać w komentarzu czy wartościowy był dla Was ten odcinek i co dla siebie z niego bierzecie. Będzie mi miło jak zasubskrybujesz mój kanał na youtubie i udostępnisz ten odcinek – bo uważam, ze jest to bardzo ważna wiedza, którą trzeba się dzielić.

Wszystkiego dobrego – dbaj o siebie

Edyta

#wzbijSię #zdrowiePsychiczne #psychologiaużyteczna #selflove #zmiananawyków #rodzina #schematypokoleniowe #uważność #EdytaZawistowska #psycholog #mentalhealth #PsychologPomaga #świadomość #dbam o siebie #radośćZżycia