Znam 14 powód śmierci Hanny Backer

Lubisz seriale? Jaki czas temu obejrzałam serial „13 powodów”. Jest bardzo dobrze, psychologicznie napisany serial i pokazuje zjawisko nękania w szkole. Młoda dziewczyna Hanna Backer popełnia samobójstwo i zostawia 13 nagranych kaset (powodów) dlaczego to zrobiła.

Ostatnia odcinek tego serialu to pogrzeb Hanny. Zrozpaczeni rodzice przychodzą do księdza omówić szczegóły ceremonii. Zwróciłam uwagę na krótki dialog, który odegrał się w tej scenie:

Mama Hanny – moja mama zawsze mi powtarzała, że powinniśmy wierzyć i akceptować to co nas spotyka – to uczy ludzi bierności – ślepa wiara i akceptacja to kretynizm – proszę mi wypaczyć słownictwo.

Ksiądz – nie zaprzeczam. Dlaczego chcecie odprawić msze za Hannę ?

Ojciec Hanny  – oboje pochodzimy z religijnych rodzin i wychowaliśmy się w wierzę, być może Hanie brakowało jej w życiu

Mama – wstydziliśmy się, zorganizować pogrzeb i mszę, ale po tym co się stało jeżeli Bóg istnieje – chcę, żeby wiedział, że moja córeczka zasługuje na jego troskę

Ksiądz – będzie wiedział – na pewno. Mam nadzieje, że pewnego dnia uda Wam się uwolnić od wstydu jaki czujecie

Czy jeżeli Hanna Backer miałaby wieź z Bogiem zdecydowałaby się na ten straszny krok? Czy czuła by się taka samotna?

Rodzice przychodzą z wyrzutami sumienia, że nie przekazali dziecku oparcia jakim jest w życiu Bóg i wiara. Nie pokazali jej najlepszego przyjaciela jej samej.

To przerażające bo Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Według statystyk policyjnych w ciągu lat 2015 – 2016  w Polsce 11093 osób odebrało sobie życie, spośród których 1029 osób to dzieci, młodzież i młodzi dorośli do 24 roku życia.

19834 prób samobójczych ogółem zostało wykrytych, jednak trzeba pamiętać, że są to jedynie przypadki, o których informacje dotarły do policji. WHO szacuje, iż w rzeczywistości prób samobójczych jest dziesięciokrotnie więcej niż dokonanych samobójstw.

Osobiście dla mnie to szokujące statystyki. Jak pokazuje film „13 powodów” podjęcie tak straszliwej decyzji to proces, często osamotnienie i niezrozumienie. 

Początkiem wchodzenia na drogę autodestrukcji i rozpaczy nie jest pierwsze nadużycie alkoholu czy pierwsza dawka narkotyku. Dramat zaczyna się wcześniej, gdy ktoś z młodych ludzi — przez błędny sposób postępowania czy przez wchodzenie w toksyczne więzi — zabija w sobie wiarę, nadzieję, miłość i radość. Początkiem samobójstwa młodej osoby jest doświadczenie wielkiej krzywdy, albo też skrajne zawężenie pragnień i rezygnacja z wielkich marzeń na przyszłość, zwłaszcza z marzenia o byciu szczęśliwym.

Te osoby same odbierają sobie prawo do szczęścia, które ma każdy człowiek. Myślę, że brak więzi z najważniejszym Źródłem – z przyjacielem był 14 powodem śmierci Hanny.
Zabrakło relacji z Bogiem

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂